Yozgat Bozok Üniversitesi

BANKACILIK VE SİGORTACILIK PROGRAMI

ÖĞRETİM GÖREVLİLERİ

Öğr. Gör. Gülhan Deniz (Bölüm Başkan v.)
Ögr. Gör. Uğur Dagtekin

banka

BANKACILIK VE SİGORTACILIK PROGRAMI

Bankacılık ve Sigortacılık programımız, 2006 yılında Akdağmadeni Meslek Yüksek Okulu bünyesinde açılmıştır.2009 yılında programın ikinci öğretimi de açılmış olup halen örgün ve ikinci öğretim eğitimi vermektedir.

Programın eğitim süresi 2 yıl olup teorik ve pratik olarak sürdürülür. Programımız; sektörün ihtiyacını karşılamaya yönelik, kamu ve özel sektöre ait bankalarda, finans kuruluşlarında, muhasebe şirketlerinde, Sigorta Şirketlerinde çalışabilecek mesleki bilgi ve deneyimle donatılmış elemanlar yetiştirmektedir. Öğrencilerimiz mezun olabilmek için toplam kredi sayısı  120+10(staj) AKTS olan bütün dersleri vermek ve zorunlu staj süresi olan 60 günü doldurmak zorundadır.

İŞ ALANLARI

Mezunlarımız, kamu ve özel sektöre ait bankalarda, finans kuruluşlarında, muhasebe şirketlerinde, bilgi işlem merkezlerinde kariyerlerini sürdürebilirler. Sigortacı olarak çalışmak isteyen mezunlar ise, sigortacılık hizmetlerinin sunulduğu kamu ve özel sektöre ait, kurum ve kuruluşlarda çalışabilecekleri gibi kendi işlerini de kurabilirler. 5684 Sayılı Sigortacılık Kanununun 31. maddesi gereği, Meslek Yüksek Okulları, Bankacılık ve Sigortacılık Programından mezun öğrencilerin acente açmaları konusunda yetki verilmiştir. Ayrıca bu kanun kapsamında Bankacılık ve Sigortacılık Programı mezunları Sigortacılık Sektöründeki sınavlarda, işe alımlarda 4 yıllık fakülte mezunları ile aynı haklara sahiptirler.

DGS İLE GEÇİŞ YAPILABİLECEK BÖLÜMLER

 Öğrencilerimiz önlisans eğitimlerini tamamladıktan sonra Dikey Geçiş Sınavı'na girerek,Aktüerya, Bankacılık, Bankacılık ve Finans, Bankacılık ve Finansman,  Ekonomi, Ekonomi ve Finans, İşletme, İşletme-Ekonomi, Lojistik Yönetimi, Sermaye Piyasası, Sigortacılık, Sigortacılık ve Risk Yönetimi, Uluslararası Finans, Uluslar arası Ticaret ve Uluslar arası İşletmecilik gibi lisans düzeyinde bölümlere devam edebilmektedirler.Aynı zamanda önlisans eğitimini tamamlayan öğrencilerimiz, Açık öğretim  işletme ve iktisat fakültelerine devam edebilmektedirler.

Bankacılık ve Sigortacılık Programı Ders İçeriği