Bozok Üniversitesi

BOZOK ÜNİVERSİTESİ

3. Kişisel Gelişim ve Kariyer Planlama Semineri

3. Kişisel Gelişim ve Kariyer Planlama Semineri

Üniversitemiz Akdağmadeni Meslek Yüksekokulunda 4 Eylül 2019 tarihinde, 3. Kişisel Gelişim ve Kariyer Planlama semineri düzenlenmiştir.

Saygı Duruşu ve İstiklal Marşımızın okunmasıyla başlayan etkinlik, MYO müdürümüz Dr. Öğr. Üyesi Mustafa Özalp’in açılış konuşması ile devam etmiştir.

Dr. Öğr. Üyesi Mustafa Özalp yapmış olduğu konuşmada şunları söylemiştir:

“Genel olarak insan hayatı bir başlangıç ve bitişten ibarettir. Yani insan hayatı doğum ve ölüm arasındadır.  Aynı zamanda da insan hayatının içinde büyük ve küçük olmak üzere birçok başlangıç ve bitişler vardır. Örneğin bir öğrencinin ilkokula, ortaokula ve liseye başlayıp bitirmesi gibi. Bir öğrencinin üniversiteye başlaması ve bitirmesi de bu örneklerden biridir. Bu vesileyle başta 1.sınıfa başlayan öğrencilerimiz olmak üzere tüm öğrencilerimizin yeni başlayan eğitim ve öğretim yılını yürekten kutluyorum ve herkese başarılar diliyorum. Bu yüzden başladığınız hangi iş olursa olsun ne kadar istekli, hevesli, gayretli ve azimle başlarsanız, o oranda hedefe ve sonuca daha emin ve sağlam adımlarla ulaşırsınız.

Okulumuzu tercih etmenizden ve Akdağmadeni’nde okuyor olmanızdan dolayı, okulumuzun tüm akademik ve idari personeli olarak oldukça memnunuz, gururluyuz ve keyifliyiz. Sizler geleceğimizin teminatısınız. Geleceğin öğretmenleri, akademisyenleri, mimarları, mühendisleri, bankacıları, iş adamları ve sanayicileri sizlerin arasından çıkacak. Bizler “ilim Çin’de dahi olsa gidin ve alın” diyen bir medeniyetin çocuklarıyız. Eskilerin söylemi ile eğitim ve öğretimin temel dört şartı vardır: Babanın Kesesi, Annenin Ketesi, Hocanın Nefesi ve Öğrencinin HEVESİ. Bana göre bu dört ilkenin hepsi önemli olmakla birlikte, en önemlisi eğitim-öğretim boyunca öğrencinin, öğrenmeye yönelik; hevesinin, aşkının, heyecanının, azim ve kararlılık çerçevesinde çalışmasının daim olmasıdır. Küresel bir dünyada yaşıyoruz  rakipleriniz Akdağmadeni’nden, Yozgat’tan ve/veya Türkiye’den ibaret değil. Bu sebeple “bir gününüz, bir önceki güne eşit olmaması gerekir” öğretisinden hareketle daima çalışmanız ve gayret göstermeniz gerekmektedir. Bu süreçte tabii ki bir çok zorluklarla karşılaşacaksınız, ki bunlar hayatın doğası gereği olağan şeylerdir. Diyerek sözlerini bitiren okul müdürümüz Dr. Öğr. Üyesi Mustafa Özalp, ayrıca konuşmasının sonunda semineri veren üniversitemiz Eğitim Fakültesi Araş. Gör. Ahmet Çağlar Özdoğan’a teşriflerinde dolayı teşekkür etmiştir.

Üniversitemiz Eğitim Fakültesi, Eğitim Bilimleri Bölümü, Rehberlik ve Psikolojik Danışma Anabilim Dalı Arş. Gör. Ahmet Çağlar Özdoğan, Kişisel Gelişim ve Kariyer Planlama dizisinin 3. seminerinde, öncelikli olarak öğrencilerin kendilerine yönelik hedef belirlemelerinin öneminden bahsetti. Ayrıca bu hedef doğrultusunda şimdiden bir planlama yaparak harekete geçmeleri gerektiğini vurgulayan Özdoğan konuşmasının devamında ögrencilere yonelik olarak kendilerine başarı yolunda engel olacak tek faktörün yine kendileri olduğunu ve bireysel anlamda bu engellerle nasıl başa çıkabilmeleri  gerektiği konusunda bilgilendirme yaptı. Kariyerin uzun ve yorucu bir yol olduğunu belirten Arş. Gör. Ahmet Çağlar Özdoğan,mezuniyetten itibaren değil, şu andan başlayarak kendilerini mesleğe ve yerleşecekleri işe hazırlamanın kişisel başarı ve mutluluk için gerekli olduğunu ve bu kapsamda öğrencilerin kendilerine kısa ve uzun vadede kariyer hedefleri koyup, bunları gerçekleştirebilmek için eylem planı yapmalarının öneminden bahsetti. Toplumsal başarı ve mutluluğun, toplumun üyeleri olarak bireylerin başarı ve mutluluğundan geçtiğini vurgulayan Özdoğan öğrencilere başarılarının devamını dileyerek konuşmasını sonlandırdı.

Seminerin sonunda MYO Müdürü Dr. Öğr. Üyesi Mustafa Özalp günün anlam ve önemine binaen Araş. Gör. Ahmet Çağlar Özdoğan’a teşekkür plaketi taktim etmiştir.

07.10.2019 08:52