Yozgat Bozok Üniversitesi

BİLGİSAYAR PROGRAMCILIĞI PROGRAMI

BİLGİSAYAR PROGRAMCILIĞI

Bilgisayar Programcılığı 2010-2011 yılında eğitim-öğretime başlamıştır. Bölümümüzde yalnızca normal öğretimde ders verilmektedir.
Bilgisayar Programcılığı Programı Bilgisayar sektörünün ihtiyacı olan yazılım ve donanım alanında nitelikli ara insan gücü yetiştirmeyi amaçlar.
Bilgisayar Programcılığı öğrencileri Programlama, İşletim Sistemi ve Donanım, İnternet, Veri Tabanı, Grafik-Animasyon, Bilgisayar Ağları gibi konularda eğitim almaktadır. Teorik derslerin yanında, uygulamalı derslerini bilgisayar ve donanım laboratuarlarında gerçekleştirmektedir. Öğrenciler bilgisayar teknolojisindeki gelişmeleri internet üzerinden takip ederek, uygulamalarını sürekli geliştirmektedirler.

Bu programın hedefi iki yıllık ön lisans dönemi sonunda öğrencilerin programlama yapma, bilgisayarın bütün donanımsal bileşenlerini tanıyıp kullanabilme, internet teknolojilerini kullanarak web sayfası tasarlayabilme, çeşitli işletim sistemi ve ofis yazılımlarını kullanabilme becerisini kazandırmaktır.

İŞ ALANLARI

Bilgisayar Programcılığı teknikerleri kamu kurumlarında, özel işyerlerinde veya kendi işlerinde çalışabilirler.

DGS İLE GEÇİŞ YAPILABİLECEK BÖLÜMLER

Bilgisayar Bilimleri, Bilgisayar Operatörlüğü, Bilgisayar Mühendisliği, Bilgisayar Operatörlüğü ve Teknikerliği, Bilgisayar Öğretmenliği, Bilgisayar Programcılığı, Bilgisayar Sistemleri Öğretmenliği, Bilgisayar Teknolojisi ve Programlama, Bilgisayar Teknolojisi ve Bilişim Sistemleri,  Bilgisayar ve Enformasyon Sistemleri, Bilgisayar ve Enformatik, Bilgisayar ve Kontrol Öğretmenliği, Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Öğretmenliği, Bilişim Sistemleri Mühendisliği, Bilişim Sistemleri ve Teknolojileri, Elektronik ve Bilgisayar Öğretmenliği, Fizik, İstatistik, İstatistik ve Bilgisayar Bilimleri, Meteoroloji Mühendisliği, Matematik ve Bilgisayar, Uzay Mühendisliği, Yazılım Mühendisliği.

BÖLÜM İMKANLARIMIZ

Bölümümüzde derslerimiz 30 ve 60 kişi kapasiteli 2 adet bilgisayar laboratuvarında yapılmaktadır.

BÖLÜMÜMÜZDE ÖĞRETİLEN TEKNOLOJİLER

C#, C++
Sql Server
XML Servis
​UML
Adobe Photoshop,
Adobe Illustrator
Adobe Flash