Yozgat Bozok Üniversitesi

ETKİNLİKLER

Meslek Yüksekokulumuz Yeni Hizmet Binası Açılış Töreni

Üniversitemiz Akdağmadeni MeslekYüksekokulu yeni binası düzenlenen törenle hizmete açıldı. 2017 yılında temeli atılan ve bu yıl yapımı tamamlanarak 2018-2019 eğitim öğretim yılında eğitim-öğretime başlanan Meslek Yüksekokulu binasının açılış töreni yapıldı.

Törene  Anayasa Komisyonu Başkanı ve Yozgat Milletvekili Bekir Bozdağ, Rektörümüz Prof. Dr. Salih Karacabey, Akdağmadeni  Kaymakamı Alp Eren Yılmaz, İlçe Belediye Başkanı İrfan Dinç, Üniversitemiz Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Bülent Çiftçi, Prof. Dr. Fuat Köksal,  üniversitemiz senato ve yönetim kurulu  üyeleri, üniversitemiz Genel Sekreter Vekili Doç. Dr. Mahmut Kılıç, Meslek Yüksekokulu Müdürü Dr. Öğr. Üyesi Mustafa Özalp,  daire müdürleri, ilçe protokolü, öğrenciler ve çok sayıda vatandaş katıldı.

       Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından açılış töreninin ilk konuşmasını Meslek Yüksekokulu Müdürü Dr. Öğr. Üyesi Mustafa Özalp yaptı. Özalp konuşmasında yeni meslek yüksekokulu binasının fiziki ve genel durumu hakkında bilgiler vererek yapının başta üniversitemize ve ilçeye hayırlı ve uğurlu olması temennilerinde bulundu.

       Bugün, Yozgat Bozok Üniversitesi ve Akdağmadeni ilçesi için önemli ve anlamlı bir gün  olduğuna dikkat çekerek konuşmasına başlayan  Rektörümüz Prof. Dr. Salih Karacabey, göreve başladığında ilçede bulunan ve eğitime devam eden meslek yüksekokulu  binasının mutlaka yenilenmesi gerektiğini ve bu  hususu da dönemin bakanı Sayın Bekir Bozdağ’a ilettiğini belirterek şunları söyledi: “Akdağmadeni’ndeki Meslek Yüksekokulunu yenilemediğimiz sürece galiba bizi uyku tutmayacak. Sayın Bakanımızın desteği ile buraya yeni bir okul binası yapma imkânımız oldu. 2018-2019 eğitim öğretim yılında bu binayı hizmete alacağız demiştik. Müteahhidimiz de sağ olsun sözünde durarak zamanında yetiştirdi ve biz eğitim-öğretim döneminin başında bu binada hizmet verme imkânına nail olduk.” dedi.

      Rektörümüz Prof. Dr. Salih Karacabey, 9bin 184 metrekare alana sahip Akdağmadeni Meslek Yüksekokulu yeni binasının 28 derslik, 6 laboratuvar, 45 akademisyen odası, yemekhane, konferans salonu ve sosyal donatılardan oluştuğunu ve bu yapıyı  14 milyon 694 TL maliyetle tamamladıklarını söyledi.

       Yozgat Bozok Üniversitesi’nin mevcutta 12 fakülte, 5 yüksekokul,  9 meslek yüksekokulu  olarak hizmet verdiğini belirten Rektörümüz Prof. Dr. Salih Karacabey, Yozgat Bozok Üniversitesi'nin 13. fakültesinin Diş Hekimliği Fakültesi olacağını söyledi. Rektörümüz konuşmasının devamında;

      “Sayın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Yozgat’a geldiğinde Yozgat’a Diş Hekimliği Fakültesi kuracağı sözünü vermişti. Daha önceden de biz zaten diş hekimliği fakültesi kararını senatomuzdan geçirmiş ve Yükseköğretim Kurumu’na göndermiştik. Bu 13. fakülteden sonra Beden Eğitim Spor Yüksekokulumuzu Spor Bilimleri Fakültesi yapma hedefindeyiz. Bu hedef gerçekleştiğinde toplam  14 fakülte ile  eğitim-öğretim anlamında hizmet vermiş olacağız. Üniversitemiz  sadece fiziksel gelişimini değil aynı zamanda  da bilimsel gelişimini  de hızla sürdürmekte. Şu anda dünyada 65 bin üniversite içerisinde Yozgat Bozok Üniversitesi bilimsel yayın ve çalışmalarda ilk 2 bin’in içinde. Bu bizim için ve Yozgat için büyük bir gurur vesilesidir. Önümüzdeki yıllarda  hedefimiz Yozgat Bozok Üniversitesi’ni ilk 500’e girmesidir ve bu hedef için elimizden gelen gayreti  göstereceğiz.” dedi.

    Rektörümüz Prof. Dr. Salih Karacabey Akdağmadeni Meslek Yüksekokulu’nun üniversitemiz ve ilçemize kazandırılmasında başta Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere,  bakanlar kurulu üyeleri ve Sayın Bakanımız Bekir Bozdağ’a ve emeği geçen herkese teşekkür ederek, binamızın  hayırlı ve uğurlu  olmasını temenni etti.

      Törende konuşan Anayasa Komisyonu Başkanı ve Yozgat Milletvekili Bekir Bozdağ,  eğitimin her işin başında geldiğini ve eğitime yapılan yatırımların en kıymetli yatırım olarak gördüklerini söyledi. Yozgat Bozok Üniversitesi'nin fakülteleri, yüksekokulları ve meslek yüksekokulları ile Türkiye’nin saygın üniversiteleri arasında yerini aldığını belirten Anayasa Komisyonu Başkanı ve Yozgat Milletvekili Bekir Bozdağ, “Bozok Üniversitesi bugün 20 bini aşan öğrenci sayısı, 2 bini aşan akademik ve idari personeli  ile adından da, varlığından da güçlü bir şekilde söz ettirmektedir” dedi.

    Anayasa Komisyonu Başkanı ve Yozgat Milletvekili Bekir Bozdağ konuşmasının devamında: “Bugün Türkiye’nin kadim üniversitelerinden Ankara Üniversitesin de ne varsa neredeyse tamamına yakını 2006 doğumlu Bozok Üniversitesinde bulunmaktadır.  Yozgat Bozok Üniversitesi'nin 65 bin üniversite içerisinde ilk iki bin üniversite içerisinde yer alması bizi ayrıca onurlandırmış ve gururlandırmıştır.  Ben bu vesile ile hem Rektörümüze, hem akademik kadroya hem de öğrencilerimize ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Yozgat Bozok Üniversitesi fiziki ve diğer imkânları her geçen gün daha da güçleniyor ve güçlenecektir.” dedi.

       Akdağmadeni ilçesine ilk meslek yüksekokulunun eski bakanlardan Lütfullah Kayalar'ın destekleri ile 1997 yılında  kazandırıldığını ifade eden Bozdağ, “Biz de ilçemize Türkiye ve Yozgat’ın en modern binaları arasında yerini alan  hem Sağlık Yüksekokulu hem de Meslek Yüksekokulu binalarımızı kazandırdık. Bu eserlerin ilçemize kazandırılmasında çok büyük katkıları olan Yozgat Bozok Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Salih Karacabey’e, çalışma arkadaşlarına  ve eserin tamamlanmasında emeği geçen herkese teşekkür ediyor, yeni Meslek Yüksekokulu'nun  Yozgatımız ilçemiz ve üniversitemize hayırlı uğurlu  olmasını diliyorum.” diye konuştu.

        Konuşmaların ardından, 9 bin 184 metrekare alana inşa edilen ve içerisinde  28 derslik, 6 laboratuvar, 45 akademisyen odası, konferans  salonu, yemekhane, ve sosyal donatıların bulunduğu Meslek Yüksekokulu yeni binasının açılışı gerçekleştirildi. Daha sonra Anayasa Komisyonu Başkanı ve Yozgat Milletvekili Bekir Bozdağ ve beraberindeki heyet yeni binayı gezerek öğrencilerle bir araya geldi.

19.03.2019 13:00