Yozgat Bozok Üniversitesi

TURİZM VE SEYAHAT HİZMETLERİ PROGRAMI

ÖĞRETİM GÖREVLİLERİ

Öğr. Gör.  Erdoğan ALKAN (Bölüm Başkan v.)

Öğr. Gör.  İlker KILIÇ

 

turizm

TURİZM VE SEYAHAT HİZMETLERİ

Ülkemizin temel sektörlerden biri haline gelmiş olan turizm sektörünün iyi yetiştirilmiş, işinde uzman, nitelikli insan gücünün karşılanmasına yönelik iki yıllık önlisans eğitim öğretim olarak hizmeti vermekte olan Turizm ve Seyahat Hizmetleri Programı’nda; işini İngilizce ve bilgisayar ortamında yapabilen, sektörde kullanılan bilgi işlem sistemlerini etkin bir şekilde kullanabilen, okulda edindiği mesleki bilgi ve beceri dışında sekörde ayrıca ikinci bir eğitime alınmaya ihtiyacı duyulmayan, mesleklerini yaşam biçimleri olarak benimsemiş gençlerin yetiştirilmesi hedeflenmektedir.

Turizm ve Seyahat Hizmetleri Programında, öğrencilere; seyahat işletmesinin planladığı ulaşım, konaklama, gezi, alışveriş, spor ve eğlence hizmetlerinin gerçekleşmesi; yurt içi ve yurt dışı turlar organize edilmesi; tur programlarının yönetilmesi; rezervasyon ve biletleme işlemlerinin yapılması; müşterilerin gezi plan ve programlar hakkında (yol, konaklama, mola noktaları vb.) bilgilendirilmesi, beğeni ve şikayetlerin dinlenmesi ve havaalanı, gümrük, vize ve benzeri işlemlerin yapılmasına yardımcı olunması konularında yetkinlik ve beceri kazandırmaya yönelik eğitim-öğretim programı uygulanmaktadır.

İŞ ALANLARI

Turizmin gelişmesine bağlı olarak çalışma alanı geniştir. Özellikle tatil bölgelerinde nitelikli personele ihtiyaç duyulmaktadır. Meslek elemanları Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği’ne (TÜRSAB) bağlı acentelerde veya yerel acentelerde görev yaparlar. Turizm Bakanlığı ve bağlı birimleri ile özel turizm şirketlerinde, seyahat acenteleri bürolarında, çalışabilirler.